Sorana Cîrstea s-a calificat pentru prima dată în optimi la Australian Open

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea a câştigat, astăzi, meciul cu sportiva americană Alison Riske, scor 6-2, 7-6 (2), calificându-se în premieră în optimile de finală ale Openului Australiei, de la Melbourne.

Partida a durat o oră şi 30 de minute. Românca a reuşit patru break-uri şi a cedat de două ori serviciul. Cîrstea a înregistrat 28 de puncte direct câştigătoare şi 20 de erori neforţate.

Locul 78 în clasamentul mondial a reușit cel mai bun rezultat al său la Melbourne, după două prezențe în turul al treilea, în 2012 și 2013. Cea mai bună performanță la un turneu de Mare Șlem pentru Sorana rămâne sfertul de finală din 2009, de la Roland Garros.

Parcursul de până acum de la Melbourne i-a adus jucătoarei române un cec de 220.000 de dolari australieni și 240 de puncte WTA, iar în optimi aceasta o va întâlni pe câștigătoarea dintre letona Anastasija Sevastova (cap de serie numărul 32) și spaniola Garbine Muguruza, a șaptea favorită.

SURSA FOTO: Facebook Sorana Cirstea